Szeroki wybór stabilizatorów stawu skokowego

Wybierz najlepszy stabilizator kostki z poniższej oferty.

Stabilizator na kostkę właściwie zabezpiecza naruszony obszar podczas kontuzji, pozwalając mu na pełną regenerację. W procesie rehabilitacji w celu ochrony uszkodzonych struktur istotne jest stosowanie stabilizatora.

Jest to o wiele korzystniejsze niż unieruchomienie uszkodzonego stawu stałym opatrunkiem gipsowym. Stabilizatory umożliwiają prowadzenie ograniczonej, kontrolowanej ruchomości stawu oraz dają dobre zabezpieczenie niepożądanych ruchów stopy. Urazy skrętne stawu skokowego stanowią ok. 25% wszystkich urazów sportowych. Najczęściej stwierdzane są skręcenia inwersyjne, powodujące uszkodzenia więzadeł kostki bocznej.

Tabela poniżej pozwoli Państwu wybrać z bogatej oferty stabilizatorów stawu skokowego dokładnie ten produkt, który odpowiada na konkretne przyczyny zaburzeń prawidłowego funkcjonowania stawu. Ryciny pokazują prawą nogę, widok od frontu.

Kliknij ikonę produktu z lewej strony, aby dowiedzieć się więcej.


STABILNOŚĆ OGÓLNA

SKRĘCENIE INWERSYJNE

SKRĘCENIE EWERSYJNE

ŚCIĘGNO ACHILLESA
Kliknij grafikę stabilizatora i dowiedz się więcej.

Skręcenie stawu skokowego – skręcenie kostki – zwichnięcie kostki

W stawie skokowym zachodzą dwa ruchy: inwersja – jest ruchem stopy, w którym podeszwa kieruje się do środka oraz ewersja – jest ruchem stopy, w którym podeszwa kieruje się od środka na zewnątrz względem osi ciała. Skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęstszych urazów kończyny dolnej. Uraz może prowadzić do wystąpienia szybko postępującego, długotrwałego ograniczenia ruchomości, a także do rozwinięcia się niestabilności stawowej. Jeśli uraz zostanie zlekceważony, to może to prowadzić do zmian degeneracyjnych w stawie skokowym i przedwczesnego wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.

Stabilizator kostki Zamst A1
Stabilizator A1
Stabilizator kostki nowej generacji Zamst FILMISTA ANKLE
FILMISTA ankle

Wyróżnić możemy trzy stopnie skręcenia stawu skokowego:

  • W przypadku skręceń I stopnia, natychmiast po urazie, można zastosować zimne okłady. Kończynę po urazie należy trzymać w uniesieniu (wyżej, niż resztę ciała). Okłady chłodzące można aplikować 3-5 razy dziennie po około 5-10 minut. Warto zastosować elastyczny stabilizator, by nie drażnić uszkodzonych struktur w trakcie procesu gojenia.
  • W przypadku skręceń II stopnia obowiązuje bezwzględna konieczność unieruchomienia za pomocą ortezy na około 2-4 tygodnie. Przy występowaniu dużego krwiaka i obrzęku unieruchomienie zakłada się po zmniejszeniu opuchlizny, czyli po około 4-5 dniach.
  • W przypadku, kiedy uraz nie wymaga leczenia operacyjnego i lekarz nie widzi przeciwwskazań leczenie ruchem powinno się zacząć jak najwcześniej.
  • Już w pierwszych dniach po urazie (1-2 dzień) można stosować aktywny ruch w stawie w bezbolesnym zakresie, co pomoże redukować obrzęk i zapobiegać tworzeniu zrostów. Ćwiczenia zgięcia i wyprostu w stawie skokowym można wykonywać naprzemiennie z zimnymi kompresami.
  • Jeśli uraz nie był poważny można stosować opaskę Filmista. Używanie tego typu zaopatrzenia ortopedycznego może zapewnić ucisk, ograniczenie ruchu i umożliwi ochronę stawu skokowo-goleniowego przed jakimikolwiek niepożądanymi ruchami.
  • Skręcenie stopnia III charakteryzuje się dużym obrzękiem, silnym bólem podczas chodzenia i niestabilnością stawu. W takim przypadku konieczne jest założenie opatrunku gipsowego na okres 2-3 tygodni, a po upływie tego czasu wskazane jest używanie stabilizatora. Orteza na kostkę ZAMST może być refundowana przez NFZ.
Stabilizator kostki Zamst A2-dx
Stabilizator A2-dx

Stabilizator kostki nowej generacji Zamst FILMISTA ANKLE
FILMISTA ankle

Jak długo nosić stabilizator na kostkę?

Okres noszenia ortezy stawu skokowego wynosi od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Stabilizator stawu kostki może być zatem wykorzystywany krótko i długoterminowego. Z pewnością znaczący wpływ na czas jego użytkowania ma charakter urazu. Wielu sportowców decyduje się używać stabilizatory, aby chronić swoje mięśnie i stawy przed kontuzją.

Główne urazy kostki

skręcenie inwersyjne

Skręcenie inwersyjne

Obrzęk pojawia się wokół zewnętrznej kości – stopa podczas urazu ucieknie do zewnątrz. Stanowi to 90% urazów stawu skokowego, które często występują nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także w życiu codziennym.

Przyczyny

Jest spowodowane ekstremalnym skręceniem części zewnętrznej stopy do wewnętrznej strony, na przykład przy nadepnięciu – więzadło boczne jest naciągnięte i uszkodzone przez ciężar wypchnięty na zewnątrz.

skręcenie eworsyjne

Skręcenie ewersyjne

Obrzęk i/lub ból pojawiają się wokół kostki przyśrodkowej – stopa podczas urazu ucieknie do wewnątrz. W tym przypadku uszkodzeniu ulegają więzadła od strony przyśrodkowej, a także torebka stawowa. Stanowi to 10% skręceń kostki.

Przyczyny

Jest to spowodowane skrajnym skręceniem części wewnętrznej stopy do zewnętrznej strony, na przykład przy nadepnięciu – więzadło przyśrodkowe jest naciągnięte, powodując uszkodzenie.